Access denied for user: 'elektroi@%' to database 'elektroi' ElektroInstalacje.Info- Instalacje elektryczne,Elektrotechnika,Forum. - Artykuły: Najprostszy rozruch silnika - schemat.

Lubię to !

Polecane

Access denied for user: 'elektroi@%' to database 'elektroi'Poradnik montera elektryka
Poradnik montera elektryka
Zobacz gdzie kupić najtaniej !

Podobne serwisy

E-majsterkowicz -czyli majsterkowanie , inspiracje , pomysły, przydatne narzędzia.

Polecane...

Access denied for user: 'elektroi@%' to database 'elektroi'

Najprostszy rozruch silnika - schemat.

Silniki klatkowe są obecnie powszechnie stosowane do napędu maszyn przemysłowych tj. obrabiarki,przenośniki pompy. Maszyny te wymagają częstych rozruchów. Jednym z najczęściej stosowanych i zarazem najprostszych sposobów rozruchu silnika klatkowego to rozruch bezpośredni. Polega na zasilaniu silnika pełnym napięciem znamionowym. Należy zwrócić uwagę aby moc bezpośrednio włączanego do sieci silnika nie była większa niż 25% mocy transformatora zasilającego sieć, do której przyłączony jest silnik. Silnik włączony bezpośrednio do sieci pobiera prąd rozruchowy który jest kilkukrotnie większy od jego prądu znamionowego. Powoduje to powstawanie spadków napięcia w sieci zasilającej i niekorzystny wpływ na prace innych silników czy odbiorników podłaczonych do tej sieci. W praktyce silniki o mocy większej niż 7,5kW uruchamia się za pomocą przełącznika gwiazda-trójkąt (zobacz tu) lub za pomocą łączników tyrystorowych tzw.Soft startów.

Prosty schemat podłączenia silnika oraz sterowania przedstawiono na rysunkach poniżej :

Schemat sterowania jest bardzo prosty. Załączenie następuje przez naciśnięcie przycisku Z-załącz. Na cewkę stycznika K1 zostaje podane napięcie przez bezpiecznik B, pomocnicze styki zwarte przekaźnika termicznego PT, wyłącznik W. Dzięki temu styki główne stycznika K1 zostają zamknięte i silnik zostaje uruchomiony. Również styki pomocnicze K1 zostają zwarte, bocznikując przycisk Z-załącz. Jest to tzw. podtrzymanie, czyli nie trzeba cały czas trzymać załączonego Z aby silnik działał. Wyłączenie silnika może nastąpić poprzez :

  • zadziałanie przekaźnika termicznego w skutek przeciążenia silnika. Wtedy styk pomocniczy PT rozwiera się ,przerywając tym samym dopływ prądu do cewki stycznika K1.
  • naciśnięcie przycisku W-wyłącz. W tym przypadku również następuje przerwanie dopływu pradu do cewki stycznika K1.


Zobacz gdzie kupić najtaniej :
Łącznik krzywkowy gwiazda-trójkąt 0-Y-Δ Łącznik krzywkowy gwiazda-trójkąt 0-Y-Δ Łącznik  "gwiazda-trójkąt" w obudowie Łącznik krzywkowy - zmiana kierunku obroty lewo/prawo
Łącznik krzywkowy gwiazda-trójkąt 0-Y-Δ Łącznik krzywkowy gwiazda-trójkąt 0-Y-Δ  Łącznik  "gwiazda-trójkąt" w obudowie Łącznik krzywkowy - lewo/prawoTen artykuł został otagowany

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 0% [0 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 50% [2 głosy]
Dobre Dobre 50% [2 głosy]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Przeczytaj również

Łap okazję !

Wygenerowano w sekund: 0.36
12,454,743 unikalne wizyty
Access denied for user: 'elektroi@%' to database 'elektroi'Access denied for user: 'elektroi@%' to database 'elektroi'