Lubię to !

Polecane

Rozdzielnice elektryczne
Rozdzielnice elektryczne
Zobacz gdzie kupić najtaniej !

Podobne serwisy

E-majsterkowicz -czyli majsterkowanie , inspiracje , pomysły, przydatne narzędzia.

Polecane

...

Zobacz temat

Drukuj temat
Czy jest takie zapotrzebowanie na rynku budowlanym ?
wuer
Witam grono forumowiczow,

Pragnalbym rozpoczac pewna dyskusje a raczej zrobic pewne badanie rynku na zapotrzebowanie pewnej uslugi. Mianowicie chcac wyjsc naprzeciw elektrykom, projektantom, firmom wykonastwa elektrycznego badz innych instalacji, chcialbym ich odciazyc od pewnych zmudnych prac zwiazanych z nakladaniem jakichkolwiek zmian na rysunkach, schematach itp. Juz wyjasniam: elektryk,majster, ktokolwiek dysponujac rysunkami na budowie czesto nanosi pewne zmiany recznie (spowodowane zmianami koordynacjami itp.), ktore to
zmiany w kolejnej fazie nalezy wprowadzic na rysunki elektroniczne (CAD-owskie) aby wszystko porzadnie wygladalo oraz mialo rece i nogi, czesto tez po zakonczeniu budowy instalacji elektrycznej,badz innej, naklada sie na ostatnio zaktualizowany rysunek finalowe poprawki, czyli taki rozklad instalacji, polozenia gniazdek, akcesoriow itp ktory zostal faktycznie zainstalowany i jaki jest w rzeczywistosci.

Moim zadaniem mialoby byc wlasnie przenoszenie wszelkich recznie naniesionych poprawek do postaci elektronicznej (CAD-owskiej) oraz finalowa obrobka rysunku (z naniesieniem tabelki z wszelkimi logami architektow, projektantow, wykonawcow itp) tak aby gotowy, "wypieszczony" rysunek mogl trafic do rąk klienta.

Czy sadzicie drodzy forumowicze,ze jest takie zapotrzebowanie na naszym runku budowlanym ?,a moze jakies podpowiedzi, sugestie ?

pozdrawiam
wuer

elektryk
Witam

Jeśli są jakieś zmiany w projektach to nanosi je projektant bo to jego działka i on za to odpowiada. To on ma do tego odpowiednie uprawnienia.
Czy Ty posiadasz takowe ?

Poradniki i książki dla elektryka - zajrzyj do Biblioteki Elektryka

www.elektroinstalacje.info
wuer
takowych uprawnien nie posiadam. Jednak nie zamierzam sie podpisywac na owych rysunkach tytulem projektant, zreszta podpisywac sie w ogole nie musze, ja tylko wprowadzam poprawki do komputera - to cale moje zadanie. W kolejnej fazie ow projektant sprawdzi ten rysunek i podpisze sie pod nim,albo i nie.

Zreszta czy nie jest tak ze to wykonawca kupuje projekt od projektanta i wowczas projektant nie ma wiecej z tym wspolnego? Wowaczas taki wykonawca moze dokonywac zmian, oczywiscie niewielkich zmian?

Albo jak np wyglada sprawa finalowego nadawania numerow referencyjnych np obwodow, czy pojedynczych gniazdek, badz np nadania adresow IP na odpowiednich czujnikach dymu, takie dane sa nadawne na kocnu wykonanej instalacji, jezeli sie nie myle?

dziekujue za odpowiedz
pozdrawiam
wuer

luknazim
elektryk napisał/a:
Witam

Jeśli są jakieś zmiany w projektach to nanosi je projektant bo to jego działka i on za to odpowiada. To on ma do tego odpowiednie uprawnienia.

Niekoniecznie musi posiadać takowe uprawnienia - bardzo dużo starszych projektantów korzysta z usług tzw. kreślarzy, czy asystentów, a potem sprawdza i autoryzyje dany rysunek. Jednak dzisiaj znajomość Auto-CADa, czy innych CADów jest juz tak duża, że zastanawiam się nad tym, czy byłoby na tyle klientów, żeby było to opłacalne. Często spotykam też starszych projektantów, których znajomość CADów jest niewielka, więc... wszystko zależy od regionu, musisz zrobić rozpoznanie Grin

elektryk
luknazim napisał/a:
elektryk napisał/a:
Witam

Niekoniecznie musi posiadać takowe uprawnienia - bardzo dużo starszych projektantów korzysta z usług tzw. kreślarzy, czy asystentów, a potem sprawdza i autoryzyje dany rysunek. Jednak dzisiaj znajomość Auto-CADa, czy innych CADów jest juz tak duża, że zastanawiam się nad tym, czy byłoby na tyle klientów, żeby było to opłacalne. Często spotykam też starszych projektantów, których znajomość CADów jest niewielka, więc... wszystko zależy od regionu, musisz zrobić rozpoznanie Grin

Jeśli chodzi o takie podejście to masz racje.

Zastanawia mnie jednak taka rzecz :
Mamy projekt, podczas wykonywania doszło parę zmian w projekcie, projektant po uzgodnieniu z kierownikiem budowy zgodził się na zmiany.
Czy podczas odbioru, przedstawiamy pierwotny projekt(bez późniejszych zmian) a zmiany nanosimy w dokumentacji po wykonawczej ? Czy tą dokumentacje powykonawczą może zrobić kolega, bez uprawnień czy musi projektant ?
Poradniki i książki dla elektryka - zajrzyj do Biblioteki Elektryka

www.elektroinstalacje.info
luknazim
Zastanawia mnie jednak taka rzecz :
Mamy projekt, podczas wykonywania doszło parę zmian w projekcie, projektant po uzgodnieniu z kierownikiem budowy zgodził się na zmiany.
Czy podczas odbioru, przedstawiamy pierwotny projekt(bez późniejszych zmian) a zmiany nanosimy w dokumentacji po wykonawczej ? Czy tą dokumentacje powykonawczą może zrobić kolega, bez uprawnień czy musi projektant ?

To wszystko zależy od inwestora, niektórzy chcą tylko poprawioną ręcznie dokumentacje wykonawczą i traktują to jako powykonawczą i nie trzeba, robić osobnej powykonawczej, czasem mimo naniesionych ręcznie poprawek trzeba zrobić dodatkowo powykonawczą, ale jest ona robiona po odbiorze, a czasem inwestor po prostu zostawia część kwoty za inwestycje i po dostarczeniu dokumentacji powykonawczej wypłaca ją.
Natomiast jeżeli chodzi o to, kto może ją robić, to według znanych mi informacji musi to być osoba z uprawnieniami, w sumie najlepiej żeby to był projektant (autor).

wuer
no wlasnie, klientem docelowym byliby projektanci badz elektrycy "zasluzeni" nie znajacy srodowska CAD ale nie tylko...czesto takie elektroniczne nanoszenie poprawek to zmudna praca, zapewne niejeden chcialby sie jej pozbyc korzystajac z uslugi takiej osoby jak ja, nie sadzicie ??

Poza tym "luknazim", jak jest w koncu z ta dokumentacja powykonawcza, czy elektroniczne poprawki w CADdzie musza byc wykonane przez osoby z uprawnieniami, czy nie wystarczy po tym jedynie podpis i autoryzacja projektanta?

luknazim
wuer napisał/a:
no wlasnie, klientem docelowym byliby projektanci badz elektrycy "zasluzeni" nie znajacy srodowska CAD ale nie tylko...czesto takie elektroniczne nanoszenie poprawek to zmudna praca, zapewne niejeden chcialby sie jej pozbyc korzystajac z uslugi takiej osoby jak ja, nie sadzicie ??

Poza tym "luknazim", jak jest w koncu z ta dokumentacja powykonawcza, czy elektroniczne poprawki w CADdzie musza byc wykonane przez osoby z uprawnieniami, czy nie wystarczy po tym jedynie podpis i autoryzacja projektanta?

Wystarczy autoryzacja, przecież nawet jakby nie wystarczyła to nikt nie sprawdzi, czy to robił projektant, czy nie, bo wydrukuje drukarka.
Dawniej jak zaczynały się pojawiać drukarki i plotery, to na starych projektach można znaleźć w tabelce pod pozycją kreślił: LaserJet, albo Oce... Smile, troszkę śmieszne, ale prawdziwe - tak więc na pewno autoryzacja i podpis wystarczy i to nie tylko w dokumentacjach powykonawczych, ale właściwie w każdych - wykonawczych, budowlanych itp.

wuer
ok, w takim razie pozosatje mi tylko szukanie klienta, licze na podpowiedz kto w hierarchi fachowcow bedzie potencjalnym klientem moim ? do kogo powinien uderzyc z moja oferta ? jakies podpowiedzi ?

pozdrawiam
wuer

luknazim
A jaki region jestes??

wuer
lunkanizm : jestem z poznanskiego regionu, ?
Edytowane przez wuer dnia 18-01-2008 13:29

Przejdź do forum:

Przeczytaj również

Łap okazję !

Wygenerowano w sekund: 0.25
9,891,589 unikalne wizyty