Lubię to !

Polecane

Podobne serwisy

E-majsterkowicz -czyli majsterkowanie , inspiracje , pomysły, przydatne narzędzia.

Polecane

...

Zobacz temat

Drukuj temat
Dobór przewodu uziemiającego
maly
Jaki przekrój przewodu uziemiającego dobrać do urządzenia o mocy 3kW.Jakie są zasady doboru przekroju takiego przewodu, a może jest jakiś wzór?

elektron
Witam

Czegoś nie rozumię :

Przewód uziemiający to przewód ochronny łączący główną szynę uziemiającą lub główny zacisk uziemiający z uziomem.

Jak i dlaczego chcesz uziemić to 3kW "coś". Jaki masz rodzaj sieci TT , IT ?

A może chodzi ci o przewód wyrównawczy albo ochronny ?

maly
Co to jest przewód uziemiający już wiem.Proszę jeszcze o regułkę przewodu wyrównawczego i ochronnego.Z góry dzięki!

bajerka
Witam Smile

maly napisał/a:
Co to jest przewód uziemiający już wiem.Proszę jeszcze o regułkę przewodu wyrównawczego i ochronnego.Z góry dzięki!

W instalacji elektrycznej przewody dzielą się na przeznaczone do:
- przesyłu energii elektrycznej,
- równoczesnego przesyłu energii elektrycznej i ochrony przeciwporażeniowej,
- ochrony przeciwporażeniowej,
- funkcjonalnych połączeń wyrównawczych i uziemień.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie przewody lub żyły w przewodach wielożyłowych, służące do ochrony przed porażeniem, nazywają się przewodami ochronnymi. Jednak potocznie przyjmuje się następujący podział :

Przewód ochronny- PE -
Przyłączenie do części przewodzących dostępnych.

Przewód ochronno-neutralny 1) - PEN -
Przyłączenie do części przewodzących dostępnych i przesył energii elektrycznej przewodem neutralnym N.

Przewód połączenia wyrównawczego głównego oraz dodatkowego (miejscowego) - PE -
Połączenia wyrównawcze główne, łą­czące z główną szyną uziemiającą:
- przewód ochronny,
- przewód ochronno-neutralny 1),
- części przewodzące obce,
- części przewodzące dostępne.

Przewód połączenia wyrównawczego nieuziemionego - PE -
Nieuziemione połączenia wyrównawcze miejscowe, łączące z sobą wszystkie nie­uziemione części jednocześnie dostępne

mam nadzieję że choć w małym stopniu pomogłem Wink

pozdrawiam

Ps.
1) Przy napięciach prądu stałego analogiczną funkcję może spełniać uziemiony biegun napięcia, jak np. szyny jezdne w trakcji elektrycznej (przewód PEL), lub uziemiony biegun środkowy (przewód PEM).

elektron
Witam

Chyba mały błąd ponieważ połączenia wyrównawcze są oznaczane na schematach jako CC. Ale to też chyba już przeszłość. Proszę zobaczyć rysunek nr.6 tu:
http://bezel.com....lacje.html

Przewód ochronny (PE) to przewód lub żyła przewodu wymagany przez określone środki ochrony przeciwporażeniowej, przeznaczony do elektrycznego połączenia następujących części:

- przewodzących dostępnych,

- przewodzących obcych,

- głównej szyny uziemiającej (głównego zacisku uziemiającego),

- uziomu,

uziemionego punktu neutralnego źródła zasilania lub punktu neutralnego sztucznego.

Przewód neutralny (N) to przewód połączony bezpośrednio z punktem neutralnym sieci i mogący służyć do przesyłania energii.

Przewód ochronno-neutralny (PEN) to uziemiony przewód spełniający jednocześnie funkcję przewodu ochronnego i neutralnego.

Przewód uziemiający to przewód ochronny łączący główną szynę uziemiającą lub główny zacisk uziemiający z uziomem.

Połączenie wyrównawcze to elektryczne połączenie części przewodzących dostępnych lub/i części przewodzących obcych w celu wykonania wyrównania potencjałów.

Przewód wyrównawczy to przewód ochronnych zapewniający wyrównanie potencjałów.

bajerka
Witam

Możliwe, dzięki za zwrócenie uwagi.
Tym niemniej w poście podparłem się wiedzą zaczerpniętą z pewnego opracowania:

http://kam-el.w.interia.pl/dokumenty/wzop.pdf

proszę zobaczyć rys. nr 6 oraz tablicę nr 5.

z wyrazami szacunku - pozdrawiam

maly
Wymieniałem ostatnio stycznik przy frezarce i nie znalazłem żadnego połączenia pomiędzy szafą sterowniczą (która jest przykręcona do korpusu) a korpusem.I właśnie o przekrój takiego przewodu mi chodzi,który wydaje mi się powinien być.Rozumiem że taki przewód nazywa się wyrównawczy jeśli dobrze zrozumiałem.Dzięki za definicje i pozdrawiam!

elektron
Jeśli szafa sterownicza jest metalowa i przykręcona jest do korpusu śrubami to nie musi mieć dodatkowego połączenia przewodem. Wszystko razem ma ten sam potencjał.

bajerka
Witam.

maly napisał/a:
Wymieniałem ostatnio stycznik przy frezarce i nie znalazłem żadnego połączenia pomiędzy szafą sterowniczą (która jest przykręcona do korpusu) a korpusem.I właśnie o przekrój takiego przewodu mi chodzi,który wydaje mi się powinien być.Rozumiem że taki przewód nazywa się wyrównawczy jeśli dobrze zrozumiałem.Dzięki za definicje i pozdrawiam!

1. Jeżeli chodzi o przekrój tego nieszczęsnego przewodu który nie wiadomo czy miał by czy nie miał by być niech kolega zobaczy pod niżej podanym adresem:

http://kam-el.dl.interia.pl/dokumenty/wzop.pdf

Tablica 6. Zależności pomiędzy przekrojami przewodów

2. Wiele odpowiedzi w w/w temacie oraz jeżeli chodzi o elektryczne wyposażenie maszyn, kolega znajdzie w polskiej normie:
PN EN 60204-1

Mam jednak pytanie :
czy na tej frezarce czyli jej obudowie lub w pobliżu skrzynki w której podpięte jest zasilanie, znajduje się zacisk do podłączenia przewodu ochronnego ? ( z reguły jest to przyłącze na śrubę lub nakrętkę M8)

pozdrawiam

maly
Tak zarówno na szafie sterowniczej jak i na obudowie znajdują się śruby(przyspawane)najprawdopodobniej świadczące o konieczności takiego połączenia.

bajerka
Witam

Sory że tak po kawałku dopytuję ale:
1. Jaki jest system zasilania.
2. Czy do prawidłowego działania (frezarka) producent wymaga
podłączenia do jej listwy zaciskowej (patrz dokumentacja DTR
urządzenia) np. L1, L2, L3, N, PE, ???
3. Czy w obiekcie w którym zainstalowana jest w/w frezarka istnieje w ogóle możliwość wykonania połączenia wyrównawczego ?.

pozdrawiam

maly
Chwilowo byłem nieobecny ale już jestem.
Zasilanie jest pięcioprzewodowe,z DTR jest problem gdyż jest to maszyna z lat 70-siątych.Pytanie co miał na myśli konstruktor tej maszyny wykonując zaciski do połączenia elektrycznego korpusu z szafą?

bajerka
Witam

maly napisał/a:
.Pytanie co miał na myśli konstruktor tej maszyny wykonując zaciski do połączenia elektrycznego korpusu z szafą?

Odpowiedź na to pytanie kolega znajdzie w polskiej normie:
PN EN 60204-1. Punkt 8.2.7 Punkty przyłączeniowe przewodu ochronnego

Cytuję:
Wszystkie przewody ochronne powinny być przyłączone do zacisków zgodnie 15.1.1 Nie jest dopuszczalne przyłączanie przewodów ochronnych do osprzętu używanego do mocowania lub podłączania sprzętu lub części.

Każdy punkt przyłączeniowy przewodu ochronnego powinien być identyfikowany za pomocą symbolu podanego w 417- IEC-5019

Alternatywnie, zaciski do przyłączenia przewodu ochronnego mogą być zidentyfikowane za pomocą kombinacji ZIELONY-I-ŻÓŁTY. Litery PE są zarezerwowane dla zacisku do przyłączenia zewnętrznego przewodu ochronnego(patrz 5.2.).

Kolega elektron napisał:

,,Jeśli szafa sterownicza jest metalowa i przykręcona jest do korpusu śrubami to nie musi mieć dodatkowego połączenia przewodem. Wszystko razem ma ten sam potencjał.''

Zgadzam się że w/w szafa jest metalowa ale zapewne i malowana jakąś farbą. Z praktyki wiem że żaden producent (obrabiarek) nie usuwa farby z miejsc połączeń śrubowych szafy z korpusem, więc takie połączenie ochronne przez śrubę- przewodnik, podkładkę- przewodnik, farba -izolator do korpusu, to raczej żadne połączenie ochronne, nawet gdyby w/w śruba służyła do przykręcenia przewodu ochronnego. Nic tu nie zmieni nawet fakt wykonania w/w szafy z blach KO ( np. maszyny spożywcze )

Norma mówi jasno i wyraźnie:
Cytuję
.... '' Nie jest dopuszczalne przyłączanie przewodów ochronnych do osprzętu używanego do mocowania lub podłączania sprzętu lub części''...

Mam nadzieję że tą część pytania mamy już wyjaśnioną.

Jak to mówią ,, do brzegu '':

Jakie jest przyłącze elektryczne w/w frezarki kolega nie podał. Biorąc pod uwagę rok produkcji, przypuszczam że:

cztery zaciski - L1, L2, L3, PEN.

Zasilanie instalacji w obiekcie pięć przewodów, w układzie zasilania wyłącznik różnicowoprądowy.

Odp:
Rozdziel przewód na listwie zaciskowej frezarki PEN na PE i N. Do zacisku PE listwy przyłączeniowej podłącz wszystkie przewody ochronne silników oraz wszelkiego rodzaju np. transformatorów ochronnych itp. pamiętając aby na ich końcówkach zostawić oznaczenia ż/ź w celu identyfikacji, lub na takie wymienić, bo najprawdopodobniej przewody te są koloru niebieskiego.
Do zacisku N listwy przyłączeniowej podłącz wszystko co potrzebuje w tej maszynie napięcia zasilającego 230V. Jeśli nic takiego nie ma zabezpiecz.
Zaciski śrubowe na skrzyni sterowniczej i korpusie połącz osobnymi przewodami ż/ź z zaciskiem PE listwy przyłączeniowej frezarki.

Mam nadzieję że choć w małym stopniu pomogłem

pozdrawiam

maly
Wydaje mi się że temat został przeanalizowany w 100%.Serdeczne dzięki wszystkim którzy mi bardzo pomogli.Dzięki!

Przejdź do forum:

Przeczytaj również

Łap okazję !

Wygenerowano w sekund: 0.26
10,515,019 unikalne wizyty