Lubię to !

Polecane

Torba narzędziowa dla elektryka
TORBA NARZĘDZIOWA DLA ELEKTRYKA

Zobacz gdzie kupić najtaniej !

Podobne serwisy

E-majsterkowicz -czyli majsterkowanie , inspiracje , pomysły, przydatne narzędzia.

Polecane

...

Zobacz temat

Drukuj temat
Prąd w liniach WN
michalko
Witam
mam na studiach zadanie wykonania pomiarów pola magnetycznego wokół linii napowietrznych WN programem komputerowym!! Bardzo mi w tym pomógł wasz artykuł "Konstrukcje słupów linii wysokich napięć" ale do obliczenia tego pola musze znać jeszcze prąd przepływający przez linie WN stąd moje pytanie skąd mam wziąść wartość prądu dla linii 110kV 220kV i 400kV.
Edytowane przez elektryk dnia 11-02-2008 20:29

luknazim
Uważaj, bo w tym artykule są błędy Wink, ale jeżeli szukałeś tylko sylwetek słupa, to wystarczy Ci ten artykuł, a prądy możesz przyjąć takie:
110kV - 600A
220kV - 1100A
400kV - 2200A

na fazę, nie bedziesz miał dużego błędu w obliczeniach pola, a jakiego programu używasz do obliczeń pola?

elektryk
luknazim napisał/a:
Uważaj, bo w tym artykule są błędy Wink

Może kolega wskazać to co uważa za błędne ?

PS. Niektóre sylwetki słupów na obrazku i fotografii różnią się przeznaczeniem tzn. na skanie może być odporowo- narożny a na zdjęciu przelotowy.Tak jest np. SERIA O24 - słup przelotowy.(110kV), różnica występuje tylko w sposobie zawieszenia izolatorów. Gdy zrobimy odpowiednie zdjęcia to je podmienimy.
Poradniki i książki dla elektryka - zajrzyj do Biblioteki Elektryka

www.elektroinstalacje.info
luknazim
Uwagi do artykułu Konstrukcje słupów linii 110kV...
Chodzi mi o słupy B2 i O24. W rysunkach owszem są to słupy przelotowe, natomiast na zdjeciach obok słupa przelotowego B2 umieściłeś zdjęcie mocnego słupa (najprawdopodobniej SW24) i podobna sytuacja ze słupem O24, na zdjęciu owszem jest słup O24, ale nie przelot, tylko mocny Wink. Dla odmiany przy rysunku słupa OS24 mocnego dałeś zdjęcie OS24 przelota Wink.

Tak tylko przeglądałem z nudów tę stronkę, ale zarejestrowałem się i z ciekawością czekam, czy to poprawisz Wink.
Powodzonka

elektryk
Tak, zdjęcia poprawimy jak tylko zdobędziemy odpowiednie foto.

Czy przy nazewnictwie słup odporowy i słup mocny możemy postawić znak równości ??
Edytowane przez elektryk dnia 02-02-2007 12:12

luknazim
Widzę, że koledzy raczej są specjalistami niższych napięć, o których ja niestety wiem niewiele, natomiast w wysokich napięciach potocznie mówimy słup mocny - czyli taki, na którym znajdują się izolatory odciągowe, mocnym słupem może być odporowy, narożny, krańcowy... itp. Jezeli chodzi o zdjęcia to tak jak pisałem zamiast B2 daliście SW24, czyli wąskotrzonowy, ale jak będę miał więcej czasu, to może powrzucam jakieś inne sylwetki Cool

elektryk
luknazim napisał/a:
Widzę, że koledzy raczej są specjalistami niższych napięć

Jak kolega zauważył, serwis jest ukierunkowany dla elektryków nn. Jest parę wielkich serwisów czy for internetowych dla elektryków, ale w żadnym z nich nie większych wzmianek o wysokich napięciach. My postanowiliśmy to zmienić i poświęcić cześć serwisu wysokim napięciom.
Temat ciekawy (dla mnie) jednak trudny. Wystarczy przejść się do księgarni i zobaczyć ile książek poświęconych jest np. Egzaminom SEP do 1kV, badań i pomiarów domowych czy przemysłowych instalacji elektrycznych, a ile dotyczące Elektroenergetyki.
Tym nie mniej będziemy się starać nadal rozwijać tę część serwisu.

luknazim napisał/a:
...ale jak będę miał więcej czasu, to może powrzucam jakieś inne sylwetki Cool

Będziemy czekać.
pozdrawiam

michalko
luknazim napisał/a:
Uważaj, bo w tym artykule są błędy Wink, ale jeżeli szukałeś tylko sylwetek słupa, to wystarczy Ci ten artykuł, a prądy możesz przyjąć takie:
110kV - 600A
220kV - 1100A
400kV - 2200A

na fazę, nie bedziesz miał dużego błędu w obliczeniach pola, a jakiego programu używasz do obliczeń pola?

a skąd wiesz że akurat takie są prądy? pytam sie bo w mojej pracy musze to czymś udokumentować!!

Edward_W
Witam!
Jeśli to ma być praca dyplomowa, to należy zgłosić się do właściciela sieci, pod którą mają być wykonane pomiary i uzyskać na piśmie taką zgodę. Wówczas zostaną legalnie udostępnione prawdziwe dane, dotyczące konkretnych linii WN.
Nie ma problemu odczytać (z mierników, rejestratorów czy dokumentacji) wartości prądów danej linii WN w elektrownii czy stacji transformatorowej.
P.S.
Może przyda się jakaś obszerna lektura:
Wydawnictwa specjalne
http://www.pse.pl/03/?branch=0320
Edytowane przez Edward_W dnia 03-02-2007 19:47
Pozdrawiam!
Edward_W

http://monteredi.mojeforum.net
luknazim
michalko napisał/a:
a skąd wiesz że akurat takie są prądy? pytam sie bo w mojej pracy musze to czymś udokumentować!!

Z mojego skromnego doświadczenia Wink... takie prądy to raczej maksymalne jakie mogą wystąpić w liniach (mogą być troszke większe, np dla 400kV do 2850 na faze, jak jest to w tych broszurach, wczesniej podanych przez kolegę), oczywiście można zapytać właściciela linii i być może udostępni Ci wartości, ale jeżeli liczymy pole pod linią, to raczej interesują nas maksymalne wartości jakie mogą wystąpić pod linią celem określenia tzw. strefy oddziaływania linii. Maksymalne prądy, jakie mogą wystąpić w linii zależą od przekroju przewodów oraz dopuszczalnych temperatur na jakie zostały te linie zaprojektowane, oczywiście można sprawdzić u właściciela linii jakie były te największe wartości w ostatnich latach.

No i oczywiście nie zapomnij uwzględnić, że przewody zwisają (ale to chyba oczywisteSmile ) i z wymiarów słupa masz tylko punkty zaczepienia. To zależy, czy program, którym liczysz uwzględnia ten fakt...

A jeszcze raz ponawiam pytanie o program jakiego używasz do obliczeń pola?
Edytowane przez luknazim dnia 08-02-2007 08:16

Edward_W
Witam!
michalko napisał/a:

Autor tematu już milczy, ponieważ na innym forum napisał taki sam temat Prąd w liniach WN i od Admina dostał ciekawy plik do pobrania, gdzie wskazane były źródła informacji w tabelce.
P.S.
Nie podaje namiaru na to inne forum, co niewątpliwie zrobiłbym na swoim forum, by zakończyć ten ciekawy temat.
-Może to jednak zrobić Admin tego forum.
Pozdrawiam!
Edward_W

http://monteredi.mojeforum.net
elektryk
Mogę, mogę....
Podsumowując temat, odpowiedź można też znaleźć (wraz ze źródłem w literaturze)

W tabeli na:
http://www.netele...%2Bliniach

lub w wykładzie
galaxy.uci.agh.ed...zdz_w5.ppt
Edytowane przez elektryk dnia 10-02-2007 11:00

Przejdź do forum:

Przeczytaj również

Łap okazję !

Wygenerowano w sekund: 0.30
10,716,491 unikalne wizyty