Lubię to !

Polecane

Poradnik montera elektryka
Poradnik montera elektryka
Zobacz gdzie kupić najtaniej !

Podobne serwisy

E-majsterkowicz -czyli majsterkowanie , inspiracje , pomysły, przydatne narzędzia.

Polecane

...

Zobacz temat

Drukuj temat
Taryfa Nocna- wielka niewiadoma :-)
ryhu
Mam mały problem z taryfą nocną, Vattenfall założył mi licznik jednofazowy model 12EA5gw i nie wiem czy można z niego wyprowadzić osobno "zasilanie" całodobowe i osobno taryfe nocną?
W mieszkaniu są zainstalowane osobne dwa obwody, jeden obwód całodobowa zasila oświetlenie i większość gniazdek a drugi obwód to tylko taryfa nocna (w teorii) zasila bojler elektryczny, pralkę i piece akumulacyjne. Licznik zainstalowany jest na klatce schodowej piętro niżej i poprowadzono od niego do mieszkania podczas wymiany instalacji elektrycznej w budynku przewód czteroprzewodowy (chyba 4x6mm2). Zależałoby mi na odseparowaniu samej fazy z taryfy nocnej, odseparowaniu fazy lini całodobowej, wspólnym przewodzie neutralnum dla obu tych faz oraz oczywiście przewodzie ochronnym i w ten sposób wystarczyło by mi to co już jest w ścianie (4x6mm2) (administrator budynku nie wyrazi zgody na wymianę przewodu na np.5x6mm2 ze względu na niedawno zrealizowany remont klatki schodowej). Czy instalator z elektrowni może odmówić podłączenia licznika w sposób przez mnie określony?
Prosiłem Vattenfall żeby mi podłączył licznik wysłany przez nich instalator w taki sposób jaki określiłem wyżej, ale nikt nie wiedział o co mi chodzi i nie mógł mi pomóc, powiedziano mi, że mam sam sobie załatwiać bo nikt nic nie wie.
W obecnej chwili korzytam z dobowych zegarów analogowych, które w przybliżeniu do godzin, w których rozpoczyna się taryfa nocna włączają mi dane urządzenie, ale co jeżeli pod moja nieobecność odłączą zasilanie i zegary się zatrzymają???
Prosiłbym o pomoc w tej sprawie.
Ryhu

elektryk
Z tego co wiem 12EA5gw to licznik elektroniczny. Niestety nie znam jego budowy ani schematu podłaczeń.
Jednak wątpię czy licznik ma taką funkcję i wszystkie obwody będa na taryfie dziennej a po np. godz. 21 na nocnej.

A dlaczego chcesz to tak rozdzielać ?
Edytowane przez elektryk dnia 15-03-2007 09:13
Poradniki i książki dla elektryka - zajrzyj do Biblioteki Elektryka

www.elektroinstalacje.info
ryhu
Chcę to rozdzielić, żeby można było zapomnieć o tym, że korzysta się z ogrzewaczy akumulacyjnych i żeby nie trzeba było się martwić czy zegary nasawione przeze mnie nie zazębiają się z taryfą dzienną, a może ktoś wyłączył zasilanie na 5 godzin jak mnie nie było i już 4kW ida na strefę dzienną z pięciogodzinnym opóźnieniem, to jednak jest trochę stresujące.
Mogę przesłać schemat umieszczony na liczniku jeśli tylko może pomóc w uzyskaniu odpowiedzi na moje pytanie, no i uproszczony schemat zastosowanego przeze mnie rozwiązania.

No właśnie, że da się to wszystko zrobić na jednym liczniku bo sam widziałem takie mieszkanie gdzie piece akumulacyjne i bojler ma osobna tylko nacna linię (ja też tak chcę). A oświtlenie i gniazdka działają przez całą dobę.
Tylko to rozwiązanie jest oparte na trzech fazach a nie tylko na jednej i wszystkie piece akumulacyjne są zasilane jednofazowo. Mimo wszystko musi być sposób na rozdzielenie lini nocnej i całej doby na zasilaniu jednofazowym (przkaźnik priorytetowy zabezpiecza przed przekroczeniem dopuszczalnej mocy przyłączeniowej w czasie trwania taryfy nocnej na obwodzie nocnym i kiedy działa bojler wyłączany jest w tym czasie około 45minut mniejszy piec akumulacyjny).
Ryhu

elektryk
ryhu napisał/a:
Mogę przesłać schemat umieszczony na liczniku jeśli tylko może pomóc w uzyskaniu odpowiedzi na moje pytanie, no i uproszczony schemat zastosowanego przeze mnie rozwiązania.

Postaram się pomóc, a schemat to trochę ułatwi.

ryhu
"Wyczarowałem" dwa linki do strony producenta zainstalowanego licznika licznika, tam są również schematy mnie dotyczy prawy schemat (w pierwszym linku):

Plik 1

Plik 2
Edytowane przez elektryk dnia 19-03-2007 06:07
Ryhu

elektryk
Żeby zegary nastawione przeze Ciebie nie zazębiają się z taryfą dzienną, można by podpiąć się pod zegar sterujący przełączaniem stref znajdujący się w liczniku. Wtedy piece włączałyby się tylko w strefie nocnej. Pozostaje pytanie czy jest to zgodne z zarządzeniami Zakładu Energetycznego.
Edytowane przez elektryk dnia 17-03-2007 10:03

ryhu
Otóż to ale jak do tej pory nie otrzymałem kompetentnej odpowiedzi na to pytanie od swojego zakładu energetycznego. Pozostaje kwestia tego czy wystarczy mi tylko jeden przewód do wyprowadzenia sygnału sterującego z tego zegara, bo w ścianie poprowadzone mam cztery przewody, według mnie jest to możliwe, ale nie jestem pewien.
Ryhu

marcin-1970
zabuduj sobie stycznik i z zegara sterującego wyprowadź na niego sterowanie .Zegar o dpowiedniej godzinie da impuls na stycznik i zasili wszystkie obwody które tam będziesz miał podłączone

Elektro FBT
Uważam że jeżeli instalacja działała na starym liczniku i było zrealizowane przełączanie taryfa1/taryfa2 np. jakimś stycznikiem były załączane odbiorniki przewidziane do pracy w 2 taryfie to po prawidłowym montażu licznika nic nie powinno się zmienić. Licznik ten nie posiada zegara wewnętrznego i tak samo jak starsze liczniki musi otrzymać sygnał zewnętrzny (zero+faza230V) że jest 2 taryfa. Więcej na temat licznika: Plik 3 Smile
Edytowane przez elektryk dnia 23-03-2007 06:14

Elektro FBT
PS. o ile mi wiadomo to RE wymaga osobnego przewodu 2x1,5mm2 jeżeli użytkownik potrzebuje sygnału z zegara sterującego przełączaniem taryf, a miejsce zabudowania np. stycznika załączającego odbiorniki 2 taryfy musi być oplombowane.

marcin-1970
Przy liczniku 12EA5gw zegar sterujący jest na osłonie listwy zaciskowej poprzedni zegar sterujący miałeś zapewne na osobnej tablicy z której było napewno wyprowadzone sterowanie stycznikiem i teraz po wymianie na zegar na osłonie listwy zapewne niemasz wyprowadzonego sterowania stycznikiem bo podczas wymiany pracownicy energetyki ci tego nie zrobili lub nie widzieli że masz stycznik który trzeba zasilić doprowadzając do zegara przewódSmileSmileSmile

ryhu
marcin-1970 napisał/a:
zabuduj sobie stycznik i z zegara sterującego wyprowadź na niego sterowanie .Zegar o dpowiedniej godzinie da impuls na stycznik i zasili wszystkie obwody które tam będziesz miał podłączone

niestety takie rozwiązanie nie jest możliwe ponieważ ZE nie pozwala na takie rozwiązanie, domorośli elektrycy oszukują wykorzystując ten sposób podłączenia do podawania fazy na ten przewód i w ten sposób dowolnie sobie sterują kiedy licznik nalicza w "taryfie nocnej".
Ryhu

ryhu
Elektro FBT napisał/a:
Uważam że jeżeli instalacja działała na starym liczniku i było zrealizowane przełączanie taryfa1/taryfa2 np. jakimś stycznikiem były załączane odbiorniki przewidziane do pracy w 2 taryfie to po prawidłowym montażu licznika nic nie powinno się zmienić. Licznik ten nie posiada zegara wewnętrznego i tak samo jak starsze liczniki musi otrzymać sygnał zewnętrzny (zero+faza230V) że jest 2 taryfa. Więcej na temat licznika: Plik 3 Smile

Niestety tan licznik posiada własny zegar instalowany na fabrycznej płycie producenta: link do kart katalogowych licznika i zegarów strujących podałem w jednym z wcześniej umiszczonych postów.
Co do przewodu z zegara ZE podającego sygnał na stycznik to już wypowiedziałem się wcześniej.
Ryhu

ryhu
Elektro FBT napisał/a:
PS. o ile mi wiadomo to RE wymaga osobnego przewodu 2x1,5mm2 jeżeli użytkownik potrzebuje sygnału z zegara sterującego przełączaniem taryf, a miejsce zabudowania np. stycznika załączającego odbiorniki 2 taryfy musi być oplombowane.

Dokładnie tak. Więc mi nic nie pozostaje jak zakupić własny zegar sterujący (zsynchronizować go z zegarem ZE) i stycznik. Zresztą już zamówiłem sobie Zegar sterujący cyfrowy - TR 610, który rozwiązuje samodzielnie problem zmiany czasu i doskonale się nadaje do tego typu rozwiązania dlatego poinieważ jest to jeden z zegarów stosowanych przez ZE. Jako stycznik postanowiłem zastosować CT 25A Merlin Gerin cewka 230V 50Hz, cały osprzęt jest instalowany na szynie więc nie ma problemu z jego instalacją, a poza tym w razie ewentualnej wyprowadzki mogę go zabrać ze sobą. Koszt jest niewielki bo to tylko 100zł i nikogo nie muszę się prosić (ZE) o skorzystanie z zegara sterującego.
Mam własny :-)
Dziękuję wszystkim za pomoc, ale oczywiście nie poprzestawajcie na tym co już zostało napisane, może ktoś jednak znajdzie rozwiązanie do postu umieszczonego jako preludium tego tematu???
Ryhu

ryhu
marcin-1970 napisał/a:
Przy liczniku 12EA5gw zegar sterujący jest na osłonie listwy zaciskowej poprzedni zegar sterujący miałeś zapewne na osobnej tablicy z której było napewno wyprowadzone sterowanie stycznikiem i teraz po wymianie na zegar na osłonie listwy zapewne niemasz wyprowadzonego sterowania stycznikiem bo podczas wymiany pracownicy energetyki ci tego nie zrobili lub nie widzieli że masz stycznik który trzeba zasilić doprowadzając do zegara przewódSmileSmileSmile

Nie miałem wcześniej dwutaryfowego licznika :-) Zresztą jak wynika z treści postu rozpoczynającego temat napisałem, że od licznika do mojego mieszkania wyprowadzone są tylko cztery przewody (4x4mm2, a nie jak pisałem 4x6mm2) w jednym kablu i nie ma żadnego innego więc ZE nie miał na co podać sygnału z zegara sterującego
Prawdą za to jest, że przy tym liczniku jest zegar sterujący na osłonie listwy zaciskowej, więc jak już napisałem zintegrowany w płycie producenta.
Ryhu

marcin-1970
To niestety musisz poszukać kogoś kto prowadzi usługi elektroinstalacyjne i zrobi ci to bez problemu

jacek7110
elektryk napisał/a:
Żeby zegary nastawione przeze Ciebie nie zazębiają się z taryfą dzienną, można by podpiąć się pod zegar sterujący przełączaniem stref znajdujący się w liczniku. Wtedy piece włączałyby się tylko w strefie nocnej. Pozostaje pytanie czy jest to zgodne z zarządzeniami Zakładu Energetycznego.

nie jest...
Jacek7110

jacek7110
ryhu napisał/a:
marcin-1970 napisał/a:

Nie miałem wcześniej dwutaryfowego licznika :-) Zresztą jak wynika z treści postu rozpoczynającego temat napisałem, że od licznika do mojego mieszkania wyprowadzone są tylko cztery przewody (4x4mm2, a nie jak pisałem 4x6mm2) w jednym kablu i nie ma żadnego innego więc ZE nie miał na co podać sygnału z zegara sterującego
Prawdą za to jest, że przy tym liczniku jest zegar sterujący na osłonie listwy zaciskowej, więc jak już napisałem zintegrowany w płycie producenta.

przepisowo zegar powinien sterować tylko taryfami w liczniku, nic więcej, w praktyce to jest różnie, zależy od monterów...
Jacek7110

wiezaj
Od kiedy ZE podłącza dla tego samego lokalu instalacje traryfy nocnej i dziennej. Po prostu jest przedział czasowy w którym energia elektr. jest mierzona przez taryfę dzienną i nocną. Nie mozna wyszczególnić 1 grypy odbiorników pracujących w taryfie dziennej a innych w taryfie nocnej. Przy 2 taryfach energia z 2 taryfy jest znacznie tańsza od ee z normalnej taryfy (tylko 1 taryfa) zaś energia z 1 taryfy jest droższa. Nikt nie daje nam tylko tańszej energii

natanek67
myśle ze raczej takiego licznika nie ma

Przejdź do forum:

Przeczytaj również

Łap okazję !

Wygenerowano w sekund: 0.31
10,515,009 unikalne wizyty